W odległości ok 50 km na zachód od Jantaru znajduje się Gdańsk. Warto zatem wyruszyć na starówkę gdańską, która urzeka wspaniałą architekturą i niepowtarzalną atmosferą.Reprezentacyjna zabytkowa część Gdańska jest uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w kraju i Europie. Składają się na nią dwie historyczne dzielnice – Stare i Główne Miasto, które jednak często określa się wspólną nazwą Stare Miasto lub po prostu starówka. Można tu zobaczyć wyjątkowo cenne zabytki z różnych okresów, nawiązujące do wielu stylów architektonicznych, tworzone przez stulecia przez artystów z całego świata. Tak duży i zwarty zespół urbanistyczny posiada też swój własny, niemal magiczny klimat. Dzięki temu, że większość najciekawszych zabytków skupiona jest wokół Traktu Królewskiego, można je poznawać podczas miłego rodzinnego spaceru.
Ponad 700 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin, 1000 kramów i 23 dni doskonałej zabawy - oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika. Tutaj się kupuje, targuje, poszukuje skarbów, słucha muzyki i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Jest gwarno i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje, a obrazki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii. W okresie od końca lipca do połowy sierpnia gdańska starówka staje się centrum rozrywki kulturowej Europy. Nie można tego przegapić.
To nowoczesny obiekt architektoniczny, który został oddany do użytku w listopadzie 2008 roku. Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Głównym jego celem jest pokazanie światu doświadczeń wojennych Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami, odmiennymi i mało znanymi w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. W muzeum zebrano zabytkowe przedmioty i militaria z okresu wojennego, zaś multimedialna narracja oprowadza odwiedzających po obiekcie.
To historyczne miejsce, znane całemu światu. Tutaj rozpoczęła się największa i zarazem najstraszniejsza wojna ubiegłego wieku. Na Westerplatte nadal czuje się atmosferę pierwszych działań wojennych, mających na celu odepchnąć atak niemieckiego okrętu wojennego Schleswig-Holstein. Na obszarze tego wielkiego muzeum, zlokalizowanych jest wiele obiektów pamietających tamte wydarzenia historyczne. Centrum stanowi wielki pomnik, upamiętniający tamte zdarzenia, będący symbolem chwały walczących i broniących granic polskich żołnierzy.
To słynny zamek krzyżacki z XIII wieku. Największy na świecie, znajduje się na liście zabytków UNESCO. Zamek w Malborku ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Zamek stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Według szacunków budynek w obecnej formie składa się z kilkunastu milionów cegieł, a dawniej w swojej pierwotnej formie mogło ich być nawet 30–50 milionów.
Kanał Elbląski liczy sobie ok 151 km długości i jest najdłuższym żeglugowym miejscem w Polsce. To również jedyny szlak na świecie, po którym nie tylko płyniemy po wodzie, ale też wózkiem po trawie. Kanał Elbląski zbudowany w latach 1844-81 jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.
Latarnia Morska w Krynicy Morskiej to jedyny taki obiekt na Mierzei Wiślanej. Pierwszy taki obiekt wybudowano w XIX wieku, ale w trakcie II Wojny Światowej został on zburzony. W 1951 roku pobudowano ją na nowo z betonowych bloków. Co warto wiedzieć o latarni:
Z latarni rozpościera się wspaniały widok na całą Mierzeję Wiślaną, a przy dobrej pogodzie można dojrzeć nawet Hel.